Изложбену поставку Народног музеја у Београду ће од петка, 29. новембра употпунити изванредан експонат – Црвенокоса богиња.

Керамичка фигурина откривена је у Доњој Брањевини код Оџака, на Дунаву пре тачно тридесет година. Црвенокоса богиња је настала у време првих земљорадника и сточара у Европи, односно пре више од 7500 година. Несвакидашње висине за старије неолитске фигурине Црвенокоса богиња висока 38 cm се са правом може назвати монументалном скулптуром.

Необично велику нагу женску фигуру бујних и пренаглашених облина поред висине од других неолитских фигурина издваја и пажљиво моделована коса у којој су понађени трагови црвене боје. Уметничке и симболичке представе оваквог типа појављају се током неолита на простору од Блиског Истока до Подунавља, али су по правилу знатно мањих димензија и знатно мање упечатљиве и експресивне.

Захваљујући сарадњи и професионалности библиотеке „Бранко Радичевић“ из Оџака, у чијем саставу је и Археолошка збирка из Доње Брањевине, Црвенокоса богиња ће бити поверена на дугорочну позајмицу Народном музеју у Београду.

Свечана примопредаја и потписивање Споразума о дугорочној позамици биће уприличени у петак 29. новембра у 12 часова.

Од петка, 29. новембра до 6. децембра сви заинтересовани посетиоци ће Црвенокосу богињу моћи да виде изложену у централном простору Атријума у Народном музеју, а након чега ће Богиња добити своје место у сталној поставци Народног музеја.