ВИЗАНТИЈСКИ НОВАЦ ИЗ НАРОДНОГ МУЗЕЈА У БЕОГРАДУ

Весна Радић, Вујадин Иванишевић

2006, 231 стр, илустр, 28 cm

Нумизматика, 1

Делимично двојезичан текст (српски/енглески)

ISBN 86-7269-086-9

Изузетну колекцију византијског новца Народног музеја у Београду чини преко десет хиљада примерака, кованих од V до XV века у злату, сребру или бронзи, пронађених, већином, на територији Србије. Представљање највеће збирке ове врсте у нашој земљи, уз раније публиковане оставе, употпуњено је првим студијским каталогом колекције појединачних налаза новца, која садржи 1106 кованица. Најстарији византијски новац у збирци је из доба цара Аркадија (395-408), а најмлађи из времена Манојла II Палеолога (1391-1425). Уз ове налазе, књига садржи и каталошки преглед монета Трапезунтског царства из периода од 1238. до 1446. године.

Сва издања Народног музеја могу се купити преко интернет продавнице: www.knjizara.com