Приликом грађења прве железничке пруге у Србији (1881), код Смедерева је пронађена остава од 3000 сребрних и златних комада новца. Михаило Валтровић, „чувар“ Народног музеја, у писму од 31. децембра 1881, моли надлежног министра да нешто предузме „да се не би код инжењера одомаћила практика да све оно себи присвоје што у земљи нађу или да својевољно кваре или униште“. Једини закон на који Валтровић у том моменту може да се позове је „закон по коме држави припада један део од у земљи нађених драгоцености а остало господару земље“. Он предлаже неколико корака, од којих се прва два тичу управе железничких друштава која би морала да обучи запослене да „штују“ постојећи закон. Трећи корак се тиче саме власти: „Да све наше власти тачно мотре на вршење закона о наласцима, да се старају о чувању нађенога, да се потруде да место где је што нађено опишу и ако је могуће вредност описа појачају тачним мерама, цртежима и набрајањем свега значајног на том месту и око њега“.

Валтровић поводом проналаска оставе новца код Смедерева, 1881

Начин цитирања у литератури: Архив Народног музејa (АНМ) 17/1881