ЗЛАТНИ И СРЕБРНИ НОВАЦ КАСНЕ АНТИКЕ (284-450. ГОДИНЕ): ИЗ ЗБИРКЕ НАРОДНОГ МУЗЕЈА У БЕОГРАДУ

Милоје Васић

2008, 346 стр, илустр, 28 cm

Нумизматика, 3

ISBN 978-86-7269-094-1

Књига је штампана и на енглеском језику.

Колекција златног и сребрног новца касне антике (укупно 500 комада) је једна од најдрагоценијих збирки кованица од племенитих метала у Народном музеја у Београду, не само по јединствености неких њених примерака (чак 37 комада), већ и по бројности златних монета (280 комада). Проучавајући ове налазе новца са територије данашње Србије, који су ковани током непуна два века, од времена Диоклецијана до доба Теодосија II, аутор је анализирао и сложен монетарни систем позног Римског царства. Поред примерака, који се чувају у музејској збирци, каталогом су обухваћене и кованице нестале из наше установе током два светска рата, као и оне понуђене на откуп, које заједно употпуњују слику о циркулацији монета у касној антици.

Сва издања Народног музеја могу се купити преко интернет продавнице: www.knjizara.com