ЦРВЕНОКОСА БОГИЊА НОВИ ЈЕ ЕКСПOНАТ У СТАЛНОЈ ПОСТАВЦИ НАРОДНОГ МУЗЕЈА У БЕОГРАДУ

29.11.2019. u 12:00 - 06.12.2019. u 12:00

Изложбену поставку Народног музеја у Београду ће од петка, 29. новембра употпунити изванредан експонат – Црвенокоса богиња. Керамичка фигурина, старости већој од 7500 година, откривена је у Доњој Брањевини код Оџака, на Дунаву пре тачно тридесет година. Црвенокоса богиња потиче из времена првих земљорадника и сточара у Европи. Несвакидашње висини за то време од готово 40cm, може се с правом назвати монументалном скулптуром. Представља нагу жену, или богињу природе бујних облина и црвене, дуге косе. Управо овај детаљ је издваја од сличних фигура из раног неолита Балкана и заслужан је за популарно име по којем је данас позната широм света. Уметничке симболичке представе оваквог типа појављају се управо у ово време на широком простору од Блиског Истока до Подунавља, али су по правилу знатно мањих димензија и мање и упечатљиве.

Захваљујући сарадњи и љубазности библиотеке „Бранко Радичевић“ из Оџака, у чијем саставу је и археолошка збирка из Доње Брањевине, Црвенокоса богиња ће бити поверена на дугорочну позајмицу Народном музеју у Београдау. Свечана примопредаја и потписивање споразума о дугорочној позамици биће уприличени у петак 29. новембра у 12 часова. Заинтересовани посетиоци ће моћи да виде Црвенокосу богињу посебно изложену у Атријуму у Народном музеју од петка, 29. новембра до 6. децембра. Након једнонедељног представљања јавности, Богиња ће убрзо потом добити место у сталној поставци Народног музеја.

Почетак:
29.11.2019. u 12:00