Обележавајући прву годишњицу након свечаног отварања обновљеног Народног музеја у Београду, у сарадњи са Галеријом Матице српске у Великој галерији Народног музеја, отвара се 27. јуна изложба Ђура Јакшић. Између мита и стварности. Спретно уравнотежена између мита и стварности поставка представља ликовно стваралаштво Ђуре Јакшића, уметника који аутентичном и снажном стваралачком личношћу заузима истакнуто место у српској култури и уметности XIX века.

Подсећајући да је прошлогодишње свечано оварање Народног музеја било обележено управо сликом Ђуре Јакшића, Девојка у плавом, изложба дела овог истакнутог уметника прилика је да се на пригодан начин обележи за нашу културу важна годишњица. Повезујући савремени тренутак с прошлошћу, ликом вечито младе девојке, слика је била метафора снажне емоције, наде и лепоте која надилази време. Данас, након годину дана, Народни музеј посетиоцима пружа могућност упознавања и уживања у заокруженом сликарском опусу Ђуре Јакшића.

Изложба Ђура Јакшић. Између мита и стварности обједињује више од четрдесет уметникових радова из неколико музејских колекција – Народног музеја у Београду, Галерије Матице српске, Музеја Југославије, Музеја града Београда, Народног музеја у Зрењанину, Народног музеја у Крагујевцу, Народног музеја Црне Горе на Цетињу, као и дела која се чувају у Скупштини града Београда, манастиру Гргетегу и Враћевшници, Српској православној црквеној општини Српска Црња, као и дела из приватних колекција. Изложба, чији је аутор др Снежана Мишић, музејски саветник Галерије Матице српске, обухвата три тематске целине сликаревог опуса: портретно, религиозно и историјско сликарство. Како би се посетиоцима пружила прилика да се што непосредније упознају са стваралаштвом Ђуре Јакшића изложба је употпуњена причом о његовом животном путу, уметничком и идејном формирању.

Током трајања изложбе биће реализовани разноврсни и бројни пратећи програми  у виду стручних вођења и предавања, едукативних програма и креативних радионице за децу и младе. Изложбу прати двојезични каталог, на српском и енглеском језику.

Изложба, коју је новосадска публика имала прилику да види у Галерији Матице српске, биће у Народном музеју у Београду отворена од 27. јуна до 15. септембра 2019. године.

ПРАТЕЋИ ПРОГРАМ ИЗЛОЖБЕ

Јул:

РЕДОВНА СТРУЧНА ВОЂЕЊА

Уторком у 12 часова у Великој Галерији Народног музеја у Београду

Суботом у 17 часова у Великој Галерији Народног музеја у Београду

ПРЕДАВАЊА И АУТОРСКО ВОЂЕЊЕ

Вођење: Ауторско вођење кроз изложбу
Четвртак, 04. јул у 18 часова

Предавање: Први модерни: Ђура Јакшић и стварање мита о уклетом уметнику
Четвртак 11. јул 2019, 18 часова

Предавање: Ђура Јакшић – Од Данила до Рембранта
Четвртак 18. јул 2019, 18 часова

Предавање: Кад би мома звезда била
Четвртак 25. јул 2019, од 18 часова

РАДИОНИЦЕ

У бојама Ђуре Јакшића

Субота, 3. август 2019
Од 16 до 18 часова
Узраст: 7 – 10 година

Обучени у ликове Ђуре Јакшића

Субота, 17. август 2019
Од 16 до 18 часова
Узраст: 10 – 14 година

Play muzej – Циклус: Ђура Јакшић – Jeсте ли ми род?

Радионице за децу (10-14 година):
Ђура и поезија  четвртак, 04. јул у 18 часова
Ђура и историја четвртак, 11. јул у 18 часова
Заљубљени Ђура четвртак, 18. јул у 18 часова

Радионице за одрасле:
Ђура Јакшић – Две предa мном стазе стоје четвртак, 25. јул у 18 часова

Костим за јунаке из наше прошлости
Субота, 6. јул 2019
Од 13 до 15 часова